Co zobaczyć w okolicach Wilna


Strona główna -> Litwa -> Co zobaczyć w okolicach Wilna
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Wilno samo w sobie posiada tyle tajemnic i własnych atrakcji, że przyjeżdżając tutaj trudno się nudzić. Zakładając jednak, że ktoś zechce gościć w tym mieście dłużej, pozna jego uroki i zapragnie wybrać się nieco dalej, poza granice miasta – Wileńszczyzna z pewnością go nie zawiedzie.


Zespół palacowo-ogrodowy w Werkach na przedmieściach Wilna

Wileńszczyzna

Wileńszczyzna posiada dwie zalety, które są w stanie przyciągnąć turystę, zwłaszcza, jeśli ten pochodzi z Polski. Pierwszą z nich jest niepowtarzalna, piękna, czysta i bujna przyroda, związana z szerokimi, leniwymi rzekami, wciąż jeszcze nienaruszonymi lasami i bogactwem gatunków. Druga to nierozerwalny związek z polską historią i polskim i artystami wielkiego formatu, takimi, którzy piękno Wileńszczyzny opiewali w swoich dziełach. Podążając szlakami regionu, można zapoznać się z miejscami szczególnie ważnymi dla polskiej kultury – dworami szlacheckimi. Można poznać ślady bytności polskich królów, a zwłaszcza Władysława Jagiełły, którego ręka znacząco odcisnęła się na historii Litwy. Dworków na Wileńszczyźnie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć okazałe, jak Weka czy Werki oraz nieco ekscentryczne jak Landwarów. Jest tu również stanowisko archeologiczne w Kiwrniowie, określane, jako litewska Troja.

Waka

Waka nie jest miastem, a raczej dzielnicą podmiejską Wilna, ale warto o niej wspomnieć z powodu lokalizacji jednego z najpiękniejszych na Litwie pałaców. W chwili obecnej jest on bardzo zaniedbany, ale wciąż przyciąga turystów, mogących podziwiać ślady dawnej świetności. Pałac Werki wciąż czeka na to, aż zainteresują się nim odpowiednie organy i zadbają o renowację. Ci, którzy chcą zajrzeć do środka muszą się na razie zadowolić mozliwością wynajęcia sali.

Purnuskes

Ta niewielka wioska sama w sobie niewiele ma do zaoferowania, ale w jej centrum znajduje się bardzo charakterystyczny obelisk. Zgodnie z twierdzeniami naukowców właśnie w tym miejscu wyznaczono geograficzne centrum Europy. Czy tak jest można mieć wątpliwości, ale skoro obelisk jest i napis na nim głosi współrzędne, to turyści ciągną tam chociażby po to, żeby mieć satysfakcję z odwiedzenia miejsca. Miejscowa ludność wykorzystała to i powstał w tym miejscu Park Centrum Europy, który ma 55 ha powierzchni i jest swoistą galerią pod gołym niebem. Znajduje się tu prawie sto rzeźb artystów z całego świata, miedzy innymi Oppenheima i Abakanowicz. Rzeźba litewskiego artysty, pomnik Centrum Europy, zawiera kierunkowskazy w stronę każdego z państw europejskich z informacją o odległości. Znajduje się tu również największa na świecie rzeźba zbudowana z odbiorników telewizyjnych.

Troki

Do odwiedzenia Trok nie trzeba długo zachęcać z uwagi na bogactwo historycznych pamiątek oraz niesamowity zamek na wyspie. Troki leżą w pagórkowatym, porośniętym lasami terenie, niezwykle obfitym w jeziora, co dodatkowo jeszcze zachęca do odwiedzenia miejsca. Sam zamek zachowany jest w doskonałym stanie, a jego malownicze położenie sprawia, że nie chce się stąd odchodzić. Zamek był wielokrotnie niszczony i nigdy nie odbudowano go w całości. Po drugiej stronie jeziora Galwe w Zatroczu znajduje się też zespół pałacowy – dawna własność Tyszkiewiczów. Latem można do niego dojechać autobusem, zimą nawet dojść po tafli zamarzniętego jeziora. Zespół pałacowy otacza przepiękny ogród. W samych Trokach koniecznie trzeba tez zajrzeć do dzielnicy karaimskiej, zobaczyć charakterystyczne drewniane domki, muzeum, ale przede wszystkim sławne już, liczne gospody i knajpki z regionalnym, karaimskim: kibiny, kebaby, szaszłyki, dolmy i inne wymysły kuchni azjatyckiej

Kierniów

Ta miejscowość znana jest przede wszystkim z pięciu grodzisk wpisanych na listę zabytków UNESCO. Sam Kierniów jest niewielki i leży na północny zachód od Wilna. Rezerwat historyczny i archeologiczny ustanowiono w tym miejscu w 1989 r. Muzeum archeologiczne i historyczne posiada bogatą kolekcję znalezisk archeologicznych, w większości z Kierniowa lub okolic, począwszy od epoki kamiennej. W samym Kierniowie nie można być i nie odwiedzić miejscowego neogotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP ze szczególnymi obrazami wewnątrz.

 



Litwa - miasta

Kiejdany Kierniów Kłajpeda Kowno Mariampol Olita Poniewież Troki
Wilno


Litwa - co warto wiedzieć



Litwa - Kuchnia Litewska Kuchnia Litewska
„Litwo, ojczyzno moja” -aż chce się zacytować słynnego wieszcza ...
Litwa - Litwa ciekawostki Litwa ciekawostki
Być Litwinem – brzmi dumnie „Vienybė težydi” ( Niech ...
Litwa - Litwa święta Litwa święta
Litwa jest krajem nizinnym o malowniczych rejonach przybrzeżnych, dość ...
Litwa - Za co kochamy Litwę Za co kochamy Litwę
Według najnowszych informacji w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie ...
Litwa - Kulturalne bogactwo Litwy Kulturalne bogactwo Litwy
Litwa, jak każdy kraj, cechuje się specyficzną kulturą. Wielu tradycji nie praktykuje się już ...
Litwa - Co warto zobaczyć na Litwie Co warto zobaczyć na Litwie
Litwa jest szczególnie bliska Polakom ze względu na wiele historycznych ...
Litwa - Polacy na Litwie Polacy na Litwie
Litwa i ludność narodowości polskiej związane są ze sobą jednym ...
Litwa - Litwa mapa Litwa mapa
Litwa - Ustrój polityczny na Litwie Ustrój polityczny na Litwie
Oficjalna nazwa państwa: Lietuvos Respublika (LR), Republika Litewska (RL). Państwo ...
Litwa - Mierzeja Kurońska Mierzeja Kurońska
Mierzeja Kurońska jest charakterystycznym pasem lądu, oddzielającym Morze ...
Litwa - Litewskie krzyże i ich symbolika Litewskie krzyże i ich symbolika
Każdy kraj i każdy naród posiada swoją własną kulturę oraz ...
Litwa - Tradycje na Litwie Tradycje na Litwie
Moje wielkie litewskie wesele W każdej kulturze dzień ślubu uznawany jest za ...
Litwa - Aquapark w Druskiennikach Aquapark w Druskiennikach
Aquapark w leżącej tuż przy granicy litewskiej miejscowości Druskienniki, to ...
Litwa - Demografia na Litwie Demografia na Litwie
Według spisu powszechnego przeprowadzonego w 2001 roku, Litwa liczyła ...
Litwa - Gospodarka Litwy Gospodarka Litwy
Litwa to kraj przemysłowo – rolniczy średni rozwinięty. Rolnictwo ma dobre warunki do rozwoju ...
Litwa - Nauka i edukacja na Litwie Nauka i edukacja na Litwie
Urzędowym językiem nauczania jest język litewski. Mniejszości narodowe mogą uczyć dzieci swojego ...
Litwa - Warunki naturalne Litwy Warunki naturalne Litwy
Ogólna długość granicy państwowej wynosi - 1846 km, w tym - 99 km ...

Co zobaczyć w okolicach Wilna - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies