Tradycje na Litwie


Strona główna -> Litwa -> Tradycje na Litwie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Moje wielkie litewskie wesele


Pochód św. Kazimierza

W każdej kulturze dzień ślubu uznawany jest za jeden z najważniejszych momentów w życiu. Dlatego uroczystości tej towarzyszy wiele obrzędów i tradycji. W niektórych krajach obyczaje te zanikają, inaczej jest u naszych sąsiadów - Litwinów. Litewskie wesela odbywają się według ustalonego zwyczajem scenariusza, a nadrzędną zasadą jest brak ograniczeń. Dlatego też na przeciętnym litewskim weselu obecnych jest około 200 gości, trwa ono nawet 3 dni, wówczas ślub jest w piątek, a kolejne dwa dni to czas zabaw i gościny. Ciekawym i powszechnym zwyczajem wesel litewskich jest fałszywa Młoda Para. Zazwyczaj są to przyjaciele prawdziwej Młodej Pary. W czasie gdy nowo zaślubieni małżonkowie, zaraz po ceremonii udają się na sesję zdjęciową, to fałszywa Młoda Para, przebrana w przerysowane stroje, przybywa na przyjęcie weselne, zasiada na miejscach Młodej Pary i  zabawia gości. Kiedy właściwi Państwo Młodzi przyjadą, dowiadują się, że ich miejsca zostały zajęte i wtedy muszą je wykupić. Jak na większości tego typu imprez najskuteczniejszą walutą jest alkohol. Jedną z głównych osób na litewskim weselu jest swat. Jego zadaniem jest urozmaicanie i ubarwianie weselnej biesiady, wygłaszanie przemówień i pochwał młodych i ich rodziców. W trakcie wesela odbywa się tak zwany sąd swata, podczas którego goście podejmują decydują czy swat dobrze dobrał małżonków, jeśli nie to czeka go kara – wykluczenie ze „społeczności weselnej”. Kolejnego dnia wszystko wraca do normy, a swat zostaje na nowo przyjęty do grona biesiadników. Zazwyczaj w obrębie jednej rodziny lub wsi rolę swata pełni zawsze ta sama osoba. Nieodłącznym elementem litewskiego wesela jest sękacz. Ciasto to upieczone z jajek i margaryny jest nie tylko smakołykiem, za którym przepadają najmłodsi, ale stanowi też dekorację stołu biesiadnego. Dodatkowo można w nim ukryć na przykład lubiane przez Litwinów piwo, albo jakieś przedmioty – niespodzianki. Niektóre sękacze mają nawet 1m wysokości. Wspomniane piwo jest głównym trunkiem podawanym w trakcie wesela, szczególnie cenne jest piwo domowej roboty. Na duże wesele szykuje się około 300 litrów złotego trunku. Wódkę podaje się tylko do zimnych zakąsek.

Święto Pieśni

Piosenki i pieśni są nieodłącznym elementem kultury litewskiej. Ich znaczenie jest tak duże, że doczekały się swojego święta. Tradycja obchodzenia Święta Pieśni sięga blisko dziewięćdziesięciu lat. Współczesne Święto Pieśni składa się z trzech części: Dnia Tańca, Wieczoru Zespołów  i najbardziej majestatycznego Dnia Piosenki. Święto to obchodzone jest co cztery lata lub czasami dostosowywane jest do szczególnie ważnych dat dla państwa, na przykład rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę.  W uroczystościach biorą udział artyści z całego kraju, a nawet zespoły z zagranicy. O świetności tych uroczystości świadczy fakt, że od 2003 roku święta tego typu, obchodzone w krajach bałtyckich, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Organizatorzy Święta Pieśni twierdzą, że dostarcza ono wrażeń, które porównać można z duchem Igrzysk Olimpijskich w Starożytnej Grecji.

Kaziuki

Tak zwany Jarmark Kaziukowy odbywa się w stolicy Litwy od 1636 roku.Święto to łączy się z odpustem i obchodzone jest 4 marca, w dzień świętego Kazimierza. Dawniej na wileńskie Kaziuki przybywali rzemieślnicy z całej Litwy, a także twórcy ludowi z Polski, Estoni, Bialorusi i wielu innych krajów. Na Kaziukowym jarmarku można było kupić  praktycznie wszystko. Tło muzyczne dla tych kolorowych jarmarków tworzyli nieodmienni kataryniarze wraz z papugami, które na życzenie klienta potrafiły nawet wróżyć. Dzisiejsze Kaziuki wyglądają nieco inaczej. Obok wyrobów rodzimych można tam kupić chińskie, plastikowe breloczki i inne dość liche drobiazgi. Niestety na dzisiejszym kaziukowym jarmarku nie dostanie się już tradycyjnego serca z piernika z napisem "Serca moja hyc na twoja...", można natomiast nabyć kilkadziesiąt rodzajów przepysznego litewskiego razowca, który wypiekany jest w wiejskim piecu. Przy straganach można się też uraczyć nieklarownym piwem domowego wyrobu i najbardziej typowym litewskim daniem – cepeliami. Ostatnimi laty powstała też nowa tradycja. W pobliżu Ratusza z grubo ciosanych bali buduje się całą stylizowaną wioskę, a w licznych chałupach swój kunszt demonstrują ubrani w stroje ludowe rzemieślnicy: garncarze, rzeźbiarze, kowale, kaletnicy, tkaczki, bednarze i koszykarze. Powstające na oczach zwiedzających wyroby można oczywiście kupić.Nie spotkamy tam również kataryniarzy, ale lukę tą wypełniają kapele podwórkowe oraz występy grup studenckich.



Litwa - miasta

Kiejdany Kierniów Kłajpeda Kowno Mariampol Olita Poniewież Troki
Wilno


Litwa - co warto wiedzieć



Litwa - Kuchnia Litewska Kuchnia Litewska
„Litwo, ojczyzno moja” -aż chce się zacytować słynnego wieszcza ...
Litwa - Litwa ciekawostki Litwa ciekawostki
Być Litwinem – brzmi dumnie „Vienybė težydi” ( Niech ...
Litwa - Litwa święta Litwa święta
Litwa jest krajem nizinnym o malowniczych rejonach przybrzeżnych, dość ...
Litwa - Za co kochamy Litwę Za co kochamy Litwę
Według najnowszych informacji w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie ...
Litwa - Kulturalne bogactwo Litwy Kulturalne bogactwo Litwy
Litwa, jak każdy kraj, cechuje się specyficzną kulturą. Wielu tradycji nie praktykuje się już ...
Litwa - Co warto zobaczyć na Litwie Co warto zobaczyć na Litwie
Litwa jest szczególnie bliska Polakom ze względu na wiele historycznych ...
Litwa - Polacy na Litwie Polacy na Litwie
Litwa i ludność narodowości polskiej związane są ze sobą jednym ...
Litwa - Litwa mapa Litwa mapa
Litwa - Ustrój polityczny na Litwie Ustrój polityczny na Litwie
Oficjalna nazwa państwa: Lietuvos Respublika (LR), Republika Litewska (RL). Państwo ...
Litwa - Mierzeja Kurońska Mierzeja Kurońska
Mierzeja Kurońska jest charakterystycznym pasem lądu, oddzielającym Morze ...
Litwa - Litewskie krzyże i ich symbolika Litewskie krzyże i ich symbolika
Każdy kraj i każdy naród posiada swoją własną kulturę oraz ...
Litwa - Aquapark w Druskiennikach Aquapark w Druskiennikach
Aquapark w leżącej tuż przy granicy litewskiej miejscowości Druskienniki, to ...
Litwa - Demografia na Litwie Demografia na Litwie
Według spisu powszechnego przeprowadzonego w 2001 roku, Litwa liczyła ...
Litwa - Gospodarka Litwy Gospodarka Litwy
Litwa to kraj przemysłowo – rolniczy średni rozwinięty. Rolnictwo ma dobre warunki do rozwoju ...
Litwa - Nauka i edukacja na Litwie Nauka i edukacja na Litwie
Urzędowym językiem nauczania jest język litewski. Mniejszości narodowe mogą uczyć dzieci swojego ...
Litwa - Warunki naturalne Litwy Warunki naturalne Litwy
Ogólna długość granicy państwowej wynosi - 1846 km, w tym - 99 km ...

Tradycje na Litwie - komentarze:


Tradycje na Litwie komentarz Zaburzanin
2015-11-08 18:14:20
Należy zacieśnić bliską współpracę pod każdym względem z narodem Litewskim. W tym kierunku winien włączyć się również kościół katolicki. Organizacja wycieczek wraz z zespołami folklorystycznymi w obydwu kierunkach.


Tradycje na Litwie - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies